Technika

Pomáhají nám „chytré telefony“ ?

Takový telefom dávno už neslouží hlavně k původnímu účelu, tedy volání, ale skrývá v sobě zdroj zábavy, spojení se světem, vymakaný foťák, čtečku otisku prstů jako vyšší úroveň zabezpečení našich dat…
Ano, bez našich „miláčků“ si už často neumíme představit život. Kolikrát první věc, kterou po probuzení uděláme, je rychlé mrknutí na náš telefon, zda tam nemáme náhodou zprávu.
dva kluci s mobilem

Není toho už příliš?

Přísloví méně je někdy více je, zdá se, více než pravdivé. Milovníci nejrůznějších vymožeností si možná libují, ale nestáváme se díky chytré technice, my lidé, tak nějak méně chytrými? Spoléháme se na různé aplikace, které nám pomáhají sledovat počasí, náš tep, náše bankovní konto, náš život. Představme si jeden jediný den bez připojení k internetu, bez udělaného selfie, bez kontaktu s ostatními lidmi. Jaká je to představa? Pokud vás přepadá už jen při pomyšlení pocit úzkosti, asi začínáte mít zaděláno na problém – závislosti na telefonu. Bez něho ani ránu?
Co pomáhá a co nám bylo jaksi jen vnuceno – mezi tím bývá často jen tenká hranice. Bezesporu chvályhodné jsou aplikace, které vyšlou signál záchranné službě, když je s námi něco v nepořádku a přivolají nám pomoc včetně udání naší polohy. O dalších aplikacích a funkcích mám trochu horší mínění.
hrnek s pozdravem
Koukněte kolem – když stojíte na zastávce, když sedíte v restauraci, když jdete na dětské hřiště… Nedávno se mi stalo, že jsem byla v restauraci a vedle nás seděl mladý pár. Člověk by si řekl, že si jdou užít společně strávený čas. Ale namísto svému protějšku se dívali každý na svůj obří svítící displej mobilního telefonu. Možná jednou za půl hodiny prohodili pár slov, jinak přednost mělo surfování po síti či chatování s jinými lidmi.
Jak jsme na tom my – udělejte si osobní test. Udělejte vždy na papír čárku, když jdete a kouknete na svůj telefon. Pokud jich nasbíráte více jak 200, velmi pravděpopdobně se už stáváte závislými na té multimediální maličkosti. Dejme šanci osobnímu kontaktu, kvalitnímu rozhovoru s očním kontaktem před „datlováním“ zpráv lidem, které vidíme dvakrát do roka. Věnujme čas těm, kteří s námi žijí, našim blízkým, rodině a opravdovým přátelům.
 

Related Posts