Internet

5 negativ, které přinesl internet

Dnes se bez internetu v podstatě neobejdeme. Někteří jej potřebují především ke své práci, pro jiné představuje hlavně zdroj zábavy.  Fakt, že jsme téměř neustále online, formuje naše pocity, myšlenky, má navíc negativní dopad i na naše zdraví. Jsme pod takzvaným digitálním stresem, naše koncentrace se snižuje, jsme netrpělivější, dopouštíme se častějších chyb. Médii tak často skloňovaný pojem multitasking lze označit za holý mýtus, na který mozek není tak úplně naprogramován.
multitasking rozvrh
1.       Digitální stres
V současnosti jsou lidé vystaveni jakémusi sociálnímu tlaku, který je nutí být pořád k dispozici. Mnozí se neodváží hodit do offline režimu. Proto podléhají nové formě stresu, na který se vážou i další problémy – nemohou spát, jsou unavení, nepozorní, protože si zkrátka nikdy pořádně neodpočinou.
2.       Narcismus vzkvétá, empatie vadne
Když sdílíme fotku nebo nějaký příspěvek na sociálních sítích, čekáme na (vesměs pozitivní) reakci ostatních. Míra narcismu se zvyšuje, schopnost empatie se naopak snižuje. 
3.       Hledáme řešení bez přemýšlení
Většinou na internetu hledáme řešení našich otázek a problémů, aniž bychom se nad nimi sami zamysleli. Poptat se o radu u doktora Googla je pro nás zkrátka jednodušší. 
4.       Internet jako droga
Internet představuje také novou formu závislosti. Postihuje zhruba deset procent jeho uživatelů. Závislost na sociálních sítích se vyskytuje převážně u dívek a mladých žen.  
facebook léky
5.       Internet jako původce nemoci
Při používání našich chytrých mobilních telefonů jsou klouby našich palců přetěžovány, bolest se může šířit dokonce až do zápěstí nebo předloktí. Byly popsány i dva nové druhy fobií, za které můžeme poděkovat právě mobilním aparátům. 
·   Fear of Missing Out (FoMO):nutkání stále kontrolovat sociální sítě, postižené ovládá obava, že jim něco uniká
·   Nomofobie:   obava, že se ocitnete bez telefonu, např. ho ztratíte, vybije  se vám, budete bez signálu

Related Posts