Velká zahrada, hodně plodin, ale nevíte, co s tím? Zkuste podnikat!
Pokud zrovna vy patříte mezi osoby, které mají opravdu velkou zahradu a každé léto se vám plní plodinami, které stejně rozdáte známým, zkuste je prodávat. Zkouší to nejen vlastníci těchto plodin, ale i lidé, kteří chodí na sběr do lesa a chtějí si přivydělat prodejem například borůvek. A věřte nebo ne, funguje to! Lidé, kteří nemají přístup k těmto plodinám si rádi nakoupí od menších podnikatelů. Možná i proto, že je to „bio“, pokud tedy nepoužíváme pesticidy nebo jiné látky na rychlejší růst.
Mam zahradu, ale jak začít?
Předem je třeba si uvědomit, jestli máte na to, abyste celé léto mohli zásobovat zákazníky plodinami. Je na to vaše zahrada dost velká? Pokud ano a máte vyzkoušeno, kolik na ni dokáže narůst plodin za sezonu, můžete přejít k dalšímu kroku, a to je vyhledávání prodejního místa. Určitě každý z nás potkal někdy při cestě autem prodejce u silnice, kteří prodávají borůvky, jahody, meruňky… a podobně. Toto je opravdu jedno z nejlepších míst. Sem tam se u vás někdo zastaví a vy během dne máte vyděláno.
Ale ne každého láká pobyt na parném slunci u rozpálené silnice plné hlučných automobilů. Proto je lepší využít svých prostor doma (pokud máte nějaké volné). Může se jednat jak o garáž, tak přístřešek. Nebo si můžete zkusit postavit svůj vlastní stánek třeba před barákem.
Jak o sobě dát vědět?
Když už máte všechny předešlé kroky zvládnuté, budete chtít zákazníky. Lidé ve vašem okolí se o vás dozvědí rychle. Můžete rozvěsit i cedule s šipkami k vašemu stánku
Záleží na tom, jestli chcete plodiny prodávat jen v létě, kdy máte na zahradě nevíce plodin, nebo rozšířit prodej i na zimu. V druhém případě potřebujete větší prostory (skleník) a zasvětit své práci všechen svůj čas. Jestli se rozhodnete pro dlouhodobější prodej, je lepší si založit rovnou webovou stránku, facebook a podobně, kde se o vás lidé dozví nejvíc.
Myslete na to, že pěstování plodin je ovlivněno hodně počasím, takže tento přivýdělek je velmi nestálý. Proto tento druh podnikání berte spíše jako krátkodobý a vedlejší než jako hlavní příjem. Neplatí samozřejmě pro podnikatele, kteří založili firmu na pěstování plodin. Tam je zajištěn skleník a prostory pro rostliny, které nejsou ovlivňovány počasím.
Každopádně přivydělávání tímto způsobem se určitě hodí. A budete mít dobrý pocit z toho, že někdo vaší práci strávenou na zahradě ocení.